Јоловић: Чачак воде Чачани
Петнаеста седница, одржана 21.10.2015.године у Горњем Милановцу
У Горњем Милановцу 21.октобра одржана је седница Савета Моравичког, Рашког и Златиборског управног округа. Седницом је председавао мр Слободан Јоловић, председник Савета Моравичког управног округа.
Седници, поред чланова Савета Моравичког управног округа (Милисав Мирковић, председник Општине Горњи Милановац) присуствовали су: Мићко Мијаиловић, заменик председника општине Ивањица, Миливоје Доловић, заменик председника општине Лучани, Mилоје Кундовић, секретар Савета Рашког управног округа, Томислав Илић, градоначелник Града Краљева, Андрија Боћанин, заменик председника општине Врњачка Бања, Игњат Ракитић, председник општине Рашка, Даница Поп – Митић, шеф Одсека Златиборског управног округа, Димитрије Пауновић, председник општине Нова Варош, Небојша Равић, заменик градоначелника Новог Пазара, Шемсудим Кучевић, председник општине Тутин, Милан Бојовић, помоћник градоначелника Града Чачка, Винка Радосављевић, начелник Пећког управног округа, Милош Димитријевић, председник привременог органа општине Пећ, Милорад Јевђовић, помоћник председника општине Лучани, Миломир Бешевић, директор ЈКП „Комуналац“ Лучани, као и представници јединица локалних самоуправа задужени за локални економски развој са подручја Моравичког, Рашког и Златиборског управног округа.
Заједничкој седници савета сва три округа, присуствују проф. Др Бранис Ивковић, Весна Миздраг, диреткор НАРР, Радојка Савић, директор РРА за Моравички Рашки округ, мр Марија Шијан Митровић и др.
https://www.youtube.com/watch?v=Jc-1eQfpIpY
Јоловић је истакао значај обучености локалних управа и оделења за економски развој и инвестиције, њихову посвећеност у праћењу стандарда и писању пројеката, нагласивши да од њиховог рада зависе и резултати и углед сваке власти на локалном нивоу, као и да је на нивоу Моравичког управног округа формирано координационо тело које обједињује и координира активности оделења за ЛЕР града Чачка и општина Горњи Милановац, Ивањица и Лучани.
Весна Миздраг, директор Националне агенције за регионални развој истакла је да је циљ скупа упознавање присутних, нарочито представника локалних самоуправа, са могућностима реализације инфраструктурних пројеката на локалном нивоу. Навела је да је за консултанта изабран Грађевински факултет у Београду. Национална агенција за регионални развој организује обуке и радионице за представнике јединица локалних самоуправа, а у току је одржавање једнодневних радионица.
Радојка Савић, директор Регионалне развојне агенције начелнику Моравичког управног округа, на разумевању потребе за организовањем једног оваквог скупа и указала на неопходност упознавања присутних са инфраструктурним пројектима који се могу реализовати у њиховим срединама и начину приступања новчаним фондовима Европске уније. Позвала је присутне представнике локалних самоуправа да се међусобно повезују и сарађују, ради остваривања заједничких интереса.
Др. Бранислав Ивковић, професор Грађевинског факултета у Београду је указао да је за развој једне државе веома битан напредак јединица локалних самоуправа. Говорећи о принципима управљања инфраструктурним пројектима навео је да су инвестициони пројекти веома сложени и захтевају одређена правна и финансијска средства.Да би неко уложио одређена новчана средства, потребно је да та улагања донесу профит улагачу. Ови пројекти захтевају тимски рад, систематско и детаљно планирање пројеката, а суштински и највећи проблем су финансијска средства. Сваки инвестициони пројекат у својој реализацији мора да прође кроз одређене фазе. Осим тога, што је можда и најважније, неопходно је мотивисати страног инвеститора да уложи у одређене пројекте у нашој земљи. Што се тиче улагања, истакао је да није сваки округ у истој ситуацији, наводећи при томе пример Златиборског округа који нема право на развој тешке инсустрије, али је зато у прилици да развија лаку индустрију и да изврши одређена улагања у тој области. Др. Ивковић је указао и на чињеницу да је наша земља имала и низ пропуста у припреми и пројектовању инвестиција у које су уложена огромна материјална средства, а пример за то је „Коридор 10“, јер се показало да у припреми овог пројекта направљено је низ пропуста који су касније скупо коштали нашу земљу. Представници локалних самоуправа морају у својим срединама препознати потенцијалне инвестиције и предузети све неопходне мере како би се привукао страни инвеститор.
У даљем току седнице, представници локалних самоуправа су представили своје пројектне предлоге и обавили консултације са мр. Маријом Шијан Митровић, самосталним консултантом, у погледу проблема са којима се срећу у својим срединама и начинима решавања истих, а чланови Савета сва три округа у одвојеној – малој сали наставили консултације са представницима Градђ.факултета, НАРР и РРА о конкретним проблемима и пројектима у својим срединама.